Aktualności

ul. Juranda 18,
97-400 Bełchatów

+48 601 991 576
info@abordaz.net.pl

Jeśli chcesz zostać członkiem naszego Klubu

W ofercie programowej naszego Klubu każda osoba zainteresowana żeglarstwem może znaleźć coś dla siebie. Począwszy od szkoleń żeglarskich na upragnione patenty, poprzez rejsy różnego typu a skończywszy na regatach. Dla piecuchów mamy wiele fajnych imprez towarzyskich.

Zapisz się do Klubu
Webadmin

 

 

Każdy z nas zaczynając przygodę z żeglarstwem stawał przed dylematem jak właściwie się do tego przygotować. Postaram się pokrótce przybliżyć zagadnienia związane z przygotowaniem do rejsu oraz funkcjonowaniem na jachcie z perspektywy załoganta.

 

Zacznijmy więc od przygotowań.

Tu musimy pamiętać że ze względu na odmienną specyfikę rejsu omówimy dwa przypadki: rejs śródlądowy np. mazurski oraz rejs morski.

 

Rejs śródlądowy wakacyjny – co zabieramy.

 

Może to was zdziwi, ale zaczniemy od tego w co pakujemy nasz bagaż. Jest to bowiem utrapienie każdego Kapitana (skippera). Większość bowiem nowicjuszy zabiera ze sobą walizki z którymi wcześniej podróżowała. Najczęściej są to duże usztywnione walizki lotnicze.

 

Pamiętajmy bagaże na jacht pakujemy wyłącznie w torbę podróżną miękką.

 

Schowki na jachcie (bakisty) mają niewielkie gabaryty i nie ma fizycznej możliwości by włożyć w nie tego typu walizki oraz zbyt wiele bagażu.

 

Z tego samego powodu ograniczamy maksymalnie zabieraną garderobę.


Najczęściej pływamy rejsy tygodniowe w ciepłych miesiącach wakacyjnych. Wtedy zabieramy:

bieliznę (nie musi być termoaktywna), skarpety, koszulki, spodnie długie, spodnie krótkie, kąpielówki (najlepiej dwie pary), polar, komplet nieprzemakalny (góra i dół), klapki, odpowiednie buty, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, można ewentualnie jeszcze dołożyć spodnie dresowe.


Tu muszę trochę rozwinąć temat obuwia. Dotyczy to generalnie wszystkich rejsów. Zabieramy ze sobą buty o gładkiej, miękkiej dobrze przyczepnej i najlepiej białej podeszwie. Ważne jest by nie wnosić piachu na pokład oraz nie rysować go np. czarną podeszwą. Pokłady jachtów są jasne i czarne podeszwy pozostawiają smugi, które później bardzo trudno doczyścić. Z opisu wynika że najlepsze są trampki lub tenisówki :). W bardzo upalne dni możemy też korzystać z sandałów, ważne by spełniały w/w warunki a także zapewniały stabilność stopy i ochronę palców. Nie zabieramy na jacht obuwia trekkingowego.

 

Odnośnie kompletu nieprzemakalnego. W rejsach śródlądowych wakacyjnych nie ma sensu zabierać ze sobą sztormiaków. Wystarczy dobra nieprzemakalna kurtka przeciwdeszczowa i nieprzemakalne spodnie. Często pytacie czy brać kalosze, oczywiście że można, ale raczej w przypadku zapowiadanych długich okresów niepogody. Lepiej sprawdzą się wytrzymałe (wodoodporne) sandały. Pamiętajmy że mamy wakacje i jest ciepło. Choć z tym ostatnio bywa różnie :).

 

Kosmetyki.

Dwie ważne kwestie. Jacht to nie mieszkanie. Mamy bardzo ograniczoną przestrzeń w której przebywa wiele osób. Nie używamy więc z oczywistych względów kosmetyków w aerozolu. Jeśli już musimy to używajmy delikatnych kosmetyków w sztyfcie, ale też bardzo oszczędnie.

Druga sprawa dotyczy praktycznych wskazówek związanych z utrzymaniem higieny.

W większości przypadków nocujemy w marinach i korzystamy z publicznych toalet i pryszniców. Zabieramy więc ze sobą własny ręcznik, klapki oraz małą torebkę na kosmetyki no i kasę w monetach. Na Mazurach bardzo często za prysznice płacimy osobno. Kabiny są zaopatrzone w natryski, które po opłaceniu działają tylko określony czas. Zazwyczaj krótki, koszty oscylują w granicach 12 zł za 3 minutowy prysznic. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest mydło i szampon w płynie. Koniecznie zabieramy ze sobą kremy przeciwsłoneczne. Słońce bardzo intensywnie opala na wodzie, krem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie na głowę to podstawa.

 

Teraz trochę kobiecy temat.

Czy na jachcie są suszarki do włosów? Czy mogę zabrać swoją suszarkę?

Niestety, ale na jachcie nie ma możliwości używania suszarek do włosów. Można to robić wyłącznie w marinie.

 

Kupując kosmetyki na rejs pamiętajmy o ekologi, kupujmy produkty jak najbardziej przyjazne środowisku.

 

Telefony, smart fony, tablety, laptopy.

Podstawowa instalacja elektryczna jachtu bazuje na zasilaniu akumulatorowym. W trakcie rejsu na wodzie niedozwolone jest wykorzystywanie jej do ładowania osobistego sprzętu. To bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa szczególnie w rejsach morskich. Nasz sprzęt możemy naładować podczas postoju w marinie, ale dopiero po podłączeniu zasilania zewnętrznego. Wszystkie nowe jachty, zarówno śródlądowe jak i morskie wyposażone są w gniazda zasilania 220V (zasilanie zewnętrzne).

 

Rejs morski co zabieramy.

 

I tu musimy wspomnieć trochę o akwenach. Jeśli pływamy na morzach ciepłych np. morzu śródziemnym to garderoba niewiele się różni od omawianej wcześniej. Jeszcze bardziej tylko nastawiamy się na letnie ubrania.

 

Inaczej jest w przypadku rejsów na Bałtyku. Tu nawet w środku lata trzeba być przygotowanym na trudne warunki. Musimy mieć dodatkowo zmianę bardzo ciepłej odzieży, ciepły polar, gruby sweter, zimową czapkę, kalesony, odzież termiczną. Nieodzowny jest też sztormiak (kompletny, góra i dół) oraz kalosze.

 

Rejsy morskie zazwyczaj trwają od tygodnia do dwóch i wymagają zabrania większej ilości garderoby. Dlatego też zabieramy na nie bardziej pakowne torby z usztywnionym spodem (na kółkach). Nie bez znaczenia jest też fakt, że na jachtach morskich jest więcej miejsca i można takie torby położyć na płask w bakiście lub pod materacem.

 

 

Zachęcam do przeczytania kolejnego odcinka vademecum – życie na pokładzie jachtu.

 

Ahoj !