Aktualności

ul. Kolejowa 41,
97-400 Bełchatów

+48 601 991 576
info@abordaz.net.pl

 

W dniu 24 października na tak zwanych „Patykach” w Łobudzicach, odbyło się zakończenie sezonu żeglarskiego. Organizatorem imprezy był Klub Żeglarski „Abordaż” działający przy SITG  Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. W spotkaniu uczestniczyło 129 osób. Gościem honorowym był Prezes Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Marian Kowalczyk.

 

 

Na wstępie Komandor K.Ż. „Abordaż” Leszek Kacprzyk podsumował bardzo udany sezon żeglarski 2014 w którym zostały zrealizowane wszystkie plany, między innymi organizacja:

 

  • balu żeglarza

  • kursu na żeglarza jachtowego - patent uzyskało 16 osób, ponadto 3 os. zdały egzamin na stopień jachtowego sternika morskiego,

  • rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich w którym płyneło 9 jachtów, łącznie w rejsie uczestniczyło 50 osób

  • 3 rejsów szkoleniowo-stażowych morskich na trasie – Sztokholm –Wyspy Alandzkie – Sztokholm, uczestniczyło w nich 18 osób

  • rejsu morskiego na trasie Cuxhaven – Helgoland – Bergen, uczestniczyły w nim 3 osoby

  • rejsów poza zorganizowanym programem klubowym w których pływali: Stefan Borysewicz, Leszek Rawicki, Dariusz Łokuciejewski, Andrzej Kupski, Paweł Adamek, Michał Patura, Jarosław Słok i Andrzej Niemczyk z żona Anną.

Plany na rok 2015 przedstawiają się podobnie z tym, że program morski obejmował będzie inny akwen. W miesiącu lipcu odbędą się rejsy szkoleniowo-stażowe na trasie Świnoujście – Bornholm – Rugia – Świnoujście. Natomiast w październiku rejs po Morzu Egejskim wokół Peloponezu.

W planie jest także organizacja rejsu żaglowcem dla młodzieży. Odbywałby się on pod patronatem Prezydentów miast Bełchatowa i Piotrkowa. W tym przypadku młodzież zostanie częściowo wyłoniona w drodze konkursu ze znajomości książek marynistycznych.

 

Część wystąpienia Komandora K.Ż. „Abordaż” dotyczyła szkolenia.DSC00335

Jest to bardzo ważny element w aspekcie funkcjonowania klubu, umożliwiający rozpoczęcie przygody żeglarskiej na własny rachunek. Organizatorem kursów na stopień żeglarza jachtowego jest Oddział Bełchatowski SITG z udziałem Klubu Żeglarskiego „Abordaż”. Do tej pory wyszkolonych zostało 100 żeglarzy a tym setnym okazał się Jakub Gągorowski uczeń III klasy gimnazjum z Bełchatowa. Nagrodę (encyklopedia sportu) ufundowaną przez Sekretarza PZŻ Zbigniew Stosiow imieniu laureata odebrali jego rodzice Aleksandra i Grzegorz Gągorowscy. Co ciekawe rodzice także ukończyli w tym roku kurs uzyskując patenty. 

 

Wyróżnienia dla instruktorów uczestniczących w procesie szkolenia otrzymali:

Janusz Dudkiewicz, Czesław Golanowski, Stefan Borysewicz, Zbigniew Radoszewski i Tadeusz Markiewicz.

 Patyki 2014

Nagrody dla kolegów którzy w tym roku zdali egzaminy na jachtowych sterników morskich otrzymali:

Dariusz Biedny, Krzysztof Bartyzel, Sylwester Nartowski.

 

Nagrody z tytułu najwięcej wypływanych Mm otrzymali:

Łokuciejewski Dariusz - 3592 Mm, Rawicki Leszek – 3055, Wyka Ryszard – 2250, Radoszewski Zbigniew -2110, Nartowski Sylwester – 1400, Biedny Darek – 1300, Bartyzel Krzysztof – 900, Stasiak Krzysztof – 890, Bykowski Adam – 700, Paweł Adamek – 437, Agnieszka Chibowska – 430.

 

W ramach takich spotkań poza wspomnieniami z rejsów, wykuwają się przyszłe załogi. Młodzi Żeglarze pamiętać muszą, że tylko „W twardym trudzie żeglarskim hartują się charaktery” - Mariusz Zaruski.

 

Ogromne podziękowania dla naszych Kolegów: Jarka, Sylwka, Marcina za organizację imprezy no i oczywiście Komandora Leszka Kacprzyka bez którego pomocy i zaangażowania ciężko byłoby cokolwiek świętować :).

Serdecznie Gratulujemy Wszystkim naszym wyróżnionym Koleżankom i Kolegom !

Ahoj!

Zapraszamy gorąco do oglądania galerii zdjęć.