Aktualności

ul. Juranda 18,
97-400 Bełchatów

+48 601 991 576
info@abordaz.net.pl

Kursant

 

Plebiscyt

Na balu żeglarskim w dniu 14 lutego 2015 roku w Łobudzicach na tak zwanych „Patykach” rozstrzygnięty został Plebiscyt Rejs Roku 2014 Piotrkowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

 

 

 

Tradycyjnie organizatorami plebiscytu byli:

  • Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglarski,

  • J.K. "Elektron",

  • J.K. Abordaż" SiTG Kopalni Bełchatów.

 

Do plebiscytu zgłoszonych zostało siedem rejsów w tym udział żeglarzy z naszego regionu w dwóch rejsach zakwalifikowany został do kategorii wyróżnienia.

 

Kapituła w składzie:

 

  • Marian Kowalczyk - przewodniczący / Prezes Pt. O.Z.Ż/

  • Włodzimierz Chybiński - członek /J.K."Elektron"/

  • Leszek Kacprzyk - członek /J.K. "Abordaż"/

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu:

 

Pierwsze miejsce - statuetka Rejs Roku

Przypadło dla żeglarzy z Tomaszowa Mazowieckiego za udział w rejsie Pogorią z udziałem młodzieży w listopadzie 2014 roku po Morzu Liguryjskim i Tyrreńskim. Organizatorzy tego rejsu Michał Kurzyk i Dariusz Jachimowski otrzymali ponadto imienne statuetki ufundowane przez Polski Związek Żeglarski, które wręczył obecny na balu Sekretarz PZŻ Zbigniew Stosio.

 

 

Drugie miejsce

Przypadło za organizację i udział w terminie 27 czerwca do 19 lipca 2014 w trzech rejsach na Wyspy Alandzkie (potraktowanych w plebiscycie jako jedno przedsięwziecie). Zmieniające się w Sztokholmie w marinie przy Muzeum Vasa, załogi przemierzały trasę: Sztokholm – Wyspy – Alandzkie – Sztokholm.

Pierwsza załoga wyróżniony - Zbigniew Radoszewski (I oficer), druga załoga - Andrzej Kupski (kapitan) i trzecia załoga Roman Gogacz (kapitan). W sumie przebyto 720 Mm w zmiennych warunkach atmosferycznych: deszcz, mgła, słońce, słabe i mocne wiatry.

 

Trzecie miejsce

Przypadło dla doświadczonego kapitana Tadeusza Markiewicza i jego załogi za udział w rejsie wokół Krety w październiku 2014 roku. Osiągnięciem tego 18 dniowego rejsu poza odwiedzeniem kilkunastu portów było dopłynięcie do najdalej wysuniętej na południe części Europy wyspy Gavdos.

 

 

Wyróżnienia:

 

Pierwsze wyróżnienie za rejs po Cykladach na jachcie Cyclades 50,5.

Robert Wojtal (I oficer). Rozpoczęcie I zakończenie rejsu w Atenach. Odwiedzane porty (wyspy): Przylądek Sunion, Kithnos, Serifos port Livodion, Milos port Adamas, Santorini Amorgos, Paros, Siros, Aegina, Epidauros. Wiatr w czasie żeglugi od 2 do 9 B.

 

Drugie wyróżnienie za rejs Cuxhaven - Bergen. Lipiec 2014 roku.

Ryszard Wyk (III oficer). Jacht: Delphia 47 porty Helgoland, Thyborn (Dania) i Bergen (Norwegia). Przebyto 550 Mm.

 

Trzecie wyróżnienie dla za udział w Regatach Bałtyckich SailBook Cup 2014.

Dariusz Łokuciejewski:

„ Wygrywając regaty w klasie KWR, na jachcie Endorphina, zwyciężyliśmy z brakiem snu, wody, jedzenia. Żeglarstwo więc nie jest tylko gonitwą za wiatrem a staje się wpisaną w serce radością.”

Rejs był kontynuacją tradycji Polskiego Jachtingu, kiedy to 1934 roku Generał Zaruski, brał udział w regatach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Brało w nich udział 16 jachtów podzielonych na klasy: ORC, KWR oraz OPEN. Trasa regat podzielona została na dwa etapy. Pierwszy etap start z Sopotu do Visby. Drugi etap z Visby opływając Costa Sandon do Sopotu.

 

Czwarte wyróżnienie dla Pawła Adamka za udział w rejsie po Morzu Bałtyckim z zawinięciem do Szwecji.

 

Statuetki i nagrody wręczali:

- Sekretarz PZŻ Zbigniew Stosio,

- Prezes Pt OZŻ Marian Kowalczyk

 

 

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia galerii z balu.

 

Ahoj!