Aktualności

ul. Juranda 18,
97-400 Bełchatów

+48 601 991 576
info@abordaz.net.pl

Webadmin

 

Rok 2020 ze względu na wszechobecnego wirusa był dla nas mocno pokręcony. Celowo nie napisałem, że zły czy dobry. No bo trudno napisać, że zły jeśli mimo przeciwności realizuje się prawie wszystkie założone cele. Trudno też go nazwać dobrym, gdy gdzieś tam z tyłu głowy pozostaje niedosyt żeglarstwa. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się zrobić tradycyjnego zakończenia sezonu na Patykach. Dlatego niech ten artykuł będzie jego namiastką, bardzo skromną retrospekcją minionego sezonu.

 

Abordaż w innej rzeczywistości, kalendarium Anno Domini 2020.


 1. Luty.
  Bal Żeglarski. Zdążyliśmy jeszcze w miesiącu lutym zorganizować bal żeglarza na którym w rytmie samby bawiło się 100 par.


 2. Maj/Czerwiec/Lipiec.
  Kurs na stopień żeglarza jachtowego. Wykłady teoretyczne musieliśmy połączyć z zajęciami praktycznymi na wodzie, tak żeby zajęcia w większości odbywały się w niewielkich załogach na powietrzu. Do egzaminu w dniu 12 lipca przystąpiło 30 osób. Wszyscy uzyskali patent żeglarza jachtowego.


 3. Maj.
  Rejs Bałtycki naszych kolegów klubowych z Łodzi Jacka i Krzysztofa. Odbył się w terminie 23-30.05.2020 na trasie Szczecin - Świnoujście - Dziwnów - Kołobrzeg - Ustka - Kołobrzeg -Świnoujście - Szczecin jachtem Sun Legend 41. Trasa objęła w sumie 405NM.


 4. Maj/Czerwiec.
  Rejs po WJM (15 edycja) w formie zorganizowanej miał odbyć się w dniach od 30 maja do 6 czerwca. Zrezygnowaliśmy z formy zorganizowanej na rzecz samodzielnie podejmowanych decyzji przez sterników poszczególnych jachtów z zachowaniem wymaganych procedur bezpieczeństwa. I tak w planowanym terminie 6 załóg po banderą Abordażu przemierzało szlak WJM. Pozostałe załogi w liczbie dziewięciu, pływały również w miesiącu czerwcu, lecz różnych terminach.


 5. Maj/Czerwiec.
  Rejs na Jezioraku. Trzy załogi Abordażu w dniach od 30 maja do 6 czerwca eksplorowały Pojezierze Iławskie, śladami „Pana Samochodzika”.


 6. Czerwiec.
  Rejs po Morzu Bałtyckim w terminie od 06-13 czerwiec 2020. Na trasie Kołobrzeg – Hel – Władysławowo – Ustka – Kołobrzeg, realizowany przez kolegę Pawła Adamka, łącznie 284 NM.


 7. Sierpień/Wrzesień.
  Rejsy turystyczno-szkoleniowe zakończone egzaminem na patent Jachtowego Sternika Morskiego. Dwa rejsy po Zatoce Gdańskiej odbyły się na przełomie sierpień/wrzesień. Do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego przystąpiło 15 osób. Wszyscy uzyskali patent Jachtowego Sternika Morskiego. Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom: Iga Miller, Kinga Dzitkowska, Mariusz Kubat, Grzegorz Saktura, Tomasz Olejnik, Paweł Przybylski, Jakub Labryszewski, Jacek Lachowicz, Eligiusz Wyszomierski, Wojciech Kasiuk, Arkadiusz Kasiuk, Bartosz Labryszewski i Batrosz Hahuła, uzyskanego patentu. Tradycyjnie nowi sternicy zostali też wyróżnieni przez Zarząd Klubu nagrodami książkowymi.
  W porcie jachtowym w Gdyni odwiedził załogę Abordażu Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Rozmawialiśmy o szkoleniach dzieci i młodzieży. Do czego nas gorąco zachęcał. Od wielu już lat budujemy własną szeroką, instruktorską kadrę szkoleniową, więc być może, kto wie ... może już w przyszłym roku ;).


 8. Sierpień/Wrzesień.
  Rejs na Morzy Bałtyckim pod banderą Abordażu na żaglowcu S/Y Bryza H, prowadzony przez kpt. j. Ryszarda Wykę. Jako ciekawostkę należy odnotować, że jest to
   jeden z nielicznych żaglowców zbudowanych w całości z drewna. Rejs odbył się od 23.08.2020 - 03.09.2020 na trasie Gdańsk - Darłowo - Świnoujście - Szczecin - Gdańsk. Przepłynięto łącznie 560 NM. 


 9. Wrzesień.
  VI Regaty Miast Partnerskich o Puchar Prezesa SITG O/Bełchatów. W dniach 11 – 13 września na akwenach Kisajno – Dargin (Giżycko – Sztynort), odbyły się wspomniane regaty. Do rywalizacji przystąpiło 12 załóg. Puchar Prezesa SiTG – podobnie jak w ubiegłym roku zdobyła załoga dowodzona przez Bartka Stefanka w składzie: Joanna Dyksa, Ewelina Kaczorowska, Arkadiusz Niedziółka, Karina Mońka i Barbara Polek.


 10. Wrzesień/Październik.

  Rejs „Chorwacki” po Morzu Śródziemnym w terminie 26.09.2020-03.10.2020 organizowany także przez kolegów z Łodzi Jacka i Krzysztofa. Przepłynęli na jachcie Oceanis 50 małą północną chorwacką pętlę ( 200 NM) płynąc na trasie Novi Vinodolski - Lopar - Susak - Mali Losinj - Pula - Cres (piękne miasto) - Novi Vinodolski. Rejs pełen wrażeń - 2 razy Bora 1 raz Yugo a między nimi piękna pogoda.


 11. Wrzesień/Październik.
  Rejs „Grecki”. W dniach 26 września do 10 października dwie załogi Abordażu żeglowały po Morzu Egejskim. Była to realizacja zaplanowanych z rocznym wyprzedzeniem rejsów. Swój pierwszy samodzielny rejs morski poprowadził kolega Krzysztof Beulich, który decyzją Zarządu Klubu został uhonorowany nagrodą książkową za popularyzację żeglarstwa.


 12. Październik.
  Rejs pływowy na morzu Północnym, to trzeci rejs organizowany przez Jacka i Krzysztofa. Ich tegoroczny bilans trzech rejsów to 1165 NM.
  Rejs został
  przełożony z marca i odbył się w terminie 09-16.10.2020. Płynąc jachtem Bavaria 33 z Lemmer (Holandia) na trasie Den Helder - Sheveningen - Ijmuiden - Amsterdam - Lemmer. Pierwotny plan przewidywał rejs wzdłuż wysp Zachodniofryzyjskich do Borkum (Niemcy), ale zweryfikował go Neptun i po 10 godzinach walki z morzem, falą i wiatrem zarządził powrót do Den Helder. I nie ma tego złego, bo dalsza trasa na pd. - zach. okazała się nie mniej ciekawa. Trasa objęła 560 NM.

  Zarząd Klubu postanowił uhonorować Jacka i Krzysztofa nagrodami książkowymi za popularyzację żeglarstwa.

 13. Listopad/Grudzień.
  Tradycyjny czas na planowanie nowego sezonu.

  Pewnie wielu z Was zapyta czy w 2021 będziemy realizować nasze cykliczne imprezy. Tak.
  Na tym etapie planujemy wszystkie, czy wszystkie się nam uda zrealizować, czas pokaże.

  Dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom za to, że byli z nami w tym trudnym czasie, wspierając i sławiąc imię naszego Klubu.

  Niech ten nowy 2021 będzie dla nas normalny.

   

   

  Ahoj!

  Stopy wody.